64.3k views
4 votes
Because Aaron, age 32, is a smoker, he must pay more for life insurance. Given that Company A charges 20% more for smokers, Company B charges 18% more for smokers, Company C charge 25% more for smokers and Company D charges 15% more for smokers, Aaron decides to buy his $250,000 policy from Company B. Which of the following statements is true?(A) Aaron is paying the smallest premium possible with Company B.(B) Aaron is paying $93 more in premiums than he would with Company A.(C) Aaron is paying $129 more in premiums than he would with Company C.(D) Aaron could have chosen any company because the premiums are all the same.

2 Answers

3 votes

Answer:

Aaron is paying the smallest premium possible with Company B.

Explanation:

User Rozina
by
7.5k points
3 votes

Answer:

Option A is correct.

Aaron is paying the smallest premium possible with Company B

Explanation:

Lets solve for all four companies and then find the answer.

Company A premium.

Face value = 1.86

Charges = 20% = 0.2

Charges = 0.2*250000 = $50000

Total charge = Charge × face value

= 50000 × 1.86 = $93000

Company B premium.

Face value = 1.86

Charges = 18% = 0.18

Charges = 0.18*250000 = $45000

Total charge = Charge × face value

= 45000 × 1.86 = $83700

Company C premium

Face value = 2.07

Charges = 25% = 0.25

Charges = 0.25*250000 = $62500

Total charge = Charge × face value

= 62500 × 2.07 = $129375

Company D premium

face value = 2.25

Charges = 15% = 0.15

Charges = 0.15*250000 = $37500

Total charge = Charge × face value

= 37500 × 2.25 = $84375

Therefore option A is correct.

Aaron is paying the smallest premium possible with Company B....

User Arwildo
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.