Answer:
Value of closing inventory under absorption costing = $110,000
Step-by-step explanation:
Total cost of manufacturing = Variable + Fixed
Variable = Material + Labor + Overhead = $5 + $3 + $4 = $12
Fixed = Overhead = $250,000
Total expenses $12
25,000 = $300,000
Add: Fixed Overheads = $250,000
Total cost for 25,000 units = $550,000
Cost per unit = $550,000/25,000 = $22
Value of closing inventory = $22
5,000 = $110,000
Final Answer
Value of closing inventory under absorption costing = $110,000