230k views
0 votes
An electron is released from rest in a weak electric field given by E =-2.30 x 10-10 N/Cj. After the electron has traveled a vertical distance of 1.0 μm, what is its speed? (Do not neglect the gravitational force on the electron.) mm/s

User Fbiville
by
6.2k points

1 Answer

4 votes

Step-by-step explanation:

It is given that,

An electron is released from rest in a weak electric field of,
E=2.3* 10^(-10)\ N/C

Vertical distance covered,
s=1\ \mu m=10^(-6)\ m

We need to find the speed of the electron. Let its speed is v. Using third equation of motion as :


v^2-u^2=2as


v^2=2as.............(1)

Electric force is
F_e and force of gravity is
F_g. As both forces are acting in downward direction. So, total force is:


F=mg+qE


F=9.1* 10^(-31)* 9.8+1.6* 10^(-19)* 2.3* 10^(-10)


F=4.57* 10^(-29)\ N

Acceleration of the electron,
a=(F)/(m)


a=(4.57* 10^(-29)\ N)/(9.1* 10^(-31)\ kg)


a=50.21\ m/s^2

Put the value of a in equation (1) as :


v=√(2as)


v=\sqrt{2* 50.21* 10^(-6)}

v = 0.010 m/s

So, the speed of the electron is 0.010 m/s. Hence, this is the required solution.

User Ambussh
by
7.0k points