Answer:
a) 9.6 m/s²
b) 40.4 m
a) 92.8 m
b) 2.6 m/s
Step-by-step explanation:
a)
= initial velocity of motorcycle = 0 m/s
= final velocity of motorcycle = 27.8 m/s
t = time taken = 2.90 s
= acceleration
Acceleration is given as


= 9.6 m/s²
b)
= distance traveled
Distance traveled is given as


= 40.4 m
a)
= initial velocity of motorcycle = 9 m/s
= time taken = 16 s
= acceleration = - 0.4 m/s²
= distance traveled
Distance traveled is given as


= 92.8 m
b)
= final velocity
final velocity is given as
=
+
t
= 9 + (- 0.4) (16)
= 2.6 m/s