232k views
1 vote
A case of Mountain Dew (24 cans) cost $7.68. What is the unit price?

User Cupitor
by
4.6k points

2 Answers

1 vote

Answer:

The answer is $0.32.

Explanation:

You achieve this answer by taking the total price ($7.68) divided by the number of units for that price (24 cans). Therefore:


(7.68)/(24) = 0.32

User Uli Sotschok
by
4.9k points
3 votes
0.32 cents for each unit because if you divide 7.68 by 24 it is 0.32
User Matvore
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.