232k views
1 vote
A case of Mountain Dew (24 cans) cost $7.68. What is the unit price?

User Cupitor
by
4.4k points

2 Answers

1 vote

Answer:

The answer is $0.32.

Explanation:

You achieve this answer by taking the total price ($7.68) divided by the number of units for that price (24 cans). Therefore:


(7.68)/(24) = 0.32

User Uli Sotschok
by
4.6k points
3 votes
0.32 cents for each unit because if you divide 7.68 by 24 it is 0.32
User Matvore
by
5.0k points