159k views
15 votes
Which is the better deal?

Cheerios

12 oz. for $ 1.99
36 oz. for $2.59
48 oz. for $3.99
60 oz. $4.59​

1 Answer

3 votes

Answer:

36 oz

Explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz so $2.59/3 = $ .86

48oz/4= 12oz so $3.99/4 = $1.00

60oz/5= 12oz so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

User Kbulgrien
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories