150k views
1 vote
DOES ANYONE KNOW HOW TO DO THIS???

A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 3 pounds of chocolate chips and 2 pounds of walnuts, the total cost is $13. For 8 pounds of chocolate chips and 4 pounds of walnuts, the total cost is $33. Find the cost for each pound of chocolate chips and each pound of walnuts.

Cost of each pound of chocolate chips: $___

Cost for each pound of Walnuts:$___

User Mnemenaut
by
8.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Cost of a pound of chocolate chips: $3.5

Cost of a pound of walnuts: $1.25

Explanation:

x - cost of a pound of chocolate chips

y - cost of a pound of walnuts

We create two equations based on the information we have:

3x+2y=13

8x+4y=33

The whole point of these problems os to get rid of x or y. In this question, we can do this by multiplying both sides of the first equation by 2, and then subtracting it from the second equation:

8x+4y=33

6x+4y=26

2x=7

x=3.5

Then we change x for 3.5 in the first equation:

3×3.5+2y=13

10.5+2y=13

2y=2.5

y=1.25

Hope this helps!

User Josh Milthorpe
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories