99.4k views
4 votes
A 1120kg1120kg car pulls a boat on a trailer. (a) What total force resists the motion of the car, boat, and trailer, if the car exerts a 1898N1898N force on the road and produces an acceleration of 0.549m/s20.549m/s2? The mass of the boat plus trailer is 742kg742kg.

User Eartha
by
6.9k points

1 Answer

1 vote

Answer: 875.762 N

Step-by-step explanation:

Given


mass of car(m_c)=1120 Kg


Mass of boat +trailer(m_(bt)) =742 Kg

Car exerts a force of 1898 N


Acceleration of system\left ( a\right ) is 0.549 m/s^2

Therefore Force Equilibrium of system


F_(car)-f_(resist)=\left ( m_c+m_(bt)\right )a


f_(resist)=1898-\left ( 1120+742\right )\left ( 0.549\right )


f_(resist)=1898-1022.238=875.762 N

User Melursus
by
6.7k points