The last gas station she stopped at she got 6.6 gallons and paid $20.39
If they lower the price by 6%, that means she would pay 94% of the original amount ( 100% - 6% = 94%)
Multiply the amount she paid by 94%:
20.39 x 0.94 = 19.17
She would pay $19.17 total.
Now divide that by the number of gallons bought:
19.17 / 6.6 = $2.90 per gallon ( Rounded to the nearest cent).