181k views
2 votes
Fuel economy estimates for automobilos built in a certain yoar predicted a mean of 26.8 mpg and a standard deviation of 72 mpg for highway driving. Assume that a normal distribution can be applied. Within what

range are 99.8% of the automobiles?

1 Answer

5 votes

Answer:

range=u ± 3.09 sd

Explanation:

Given:

mean, u= 26.8 mpg

standard deviation, sd=72 mpg

% contained in interval = 99.8%

the interval for 99.8% of the values of a normal distribution is given by

mean ± 3.09 standard deviation= u ± 3.09 sd

=26.8 ± 3.09(72)

=26.8 ± 222.48

= 249.28 , -195.68

range=u ± 3.09 sd = 249.28 , -195.68 !

User JubJub
by
7.0k points