127k views
5 votes
For a moving object, the force acting on the object varies directly with the object's acceleration. When a force of 15 N acts on a certain object, the acceleration of the object is 5 /ms2. If the acceleration of the object becomes 9 /ms2, what is the force?

User Pjj
by
7.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

27 N

Explanation:

Since force varies directly with acceleration, we can introduce a constant, k, and write
F=ka

When force is 15, acceleration is 5, so plug it into the equation and solve for k:


F=ka\\15=k(5)\\k=(15)/(5)\\k=3

Now, to find force, we use a = 9 and k = 3, so


F=ka\\F=(3)(9)\\F=27

The force is 27 N

User Ghobs
by
7.5k points