Answer: 186 g/mol
Step-by-step explanation:
Weight of solvent (water)=100 g = 0.1 kg (1 kg=1000 g)
Molar mass of solute (impurity) = ?
Mass of solute (impurity) added = mass of solution - mass of solvent (water) = (118- 100) = 18 g

= change in freezing point
= freezing point constant for water =




The molecular mass of the impurity is 186 g/mol.