4.4k views
17 votes
A store sells a package of 25 trading hearts for $5.25 use pencil and paper explain how you can tell that the unit price per card is less than $1 what is the unit price per card.

1 Answer

4 votes

Answer:

Unitary cost per card= $0.21

Explanation:

Giving the following information:

Number of cards per packecge= 25

Total cost per package= $5.25

To calculate the unitary cost of each card, we need to use the following formula:

Unitary cost per card= total cost / number of cards per package

Unitary cost per card= 5.25 / 25

Unitary cost per card= $0.21

User Sean Powell
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories