217k views
3 votes
In an air standard diesel cycle compression starts at 100kpa and 300k. the compression ratio is 16 to 1. The maximum cycle temperature is 2031K. Determine the thermal efficiency.

User Tamarisk
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:


\eta=0.60

Step-by-step explanation:

Given :Take
\gamma=1.4 for air


P_1=100 KPa  ,T_1=300K


(V_1)/(V_2)=r ⇒ r=16

As we know that


T_2=T_1(r^(\gamma-1))

So
T_2=300* 16^(\gamma-1)


T_2=909.42K

Now find the cut off ration
\rho


\rho=(V_3)/(V_2)


(V_3)/(V_2)=(T_3)/(T_2)


\rho=(2031)/(909.42)


\rho=2.23

So efficiency of diesel engine


\eta =1-(\rho^\gamma-1)/(\gamma* r^(\gamma-1)(\rho-1))

Now by putting the all values


\eta =1-(2.23^(1.4)-1)/(1.4* 16^(1.4-1)(2.23-1))

So
\eta=0.60

So the efficiency of diesel engine=0.60

User BlueBadger
by
7.8k points