Answer:
Amplitude of A is 4.975 mm and total force is 94.3 N
Step-by-step explanation:
given data in question
mass (m) = 2 kg
stiffness (k) = 15 kN/m
viscous damping (c) = 5Ns/m
amplitude (F) = 25 N
angular frequency (ω) = 100 rad/s
to find out
amplitude of the forced and maximum force transmitted
Solution
static force for transmitted is mg i.e 2 × 9.81 = 19.6 N .............. 1
we know the amplitude formula i.e.
Amplitude of A = amplitude /

now put the value c k m and ω and we find amplitude
Amplitude of A = 25 /

Amplitude of A = 4.975 mm
now in next part we know the maximum force value when amplitude is equal displacement i.e.
maximum force = amplitude of A

now put all these value c , ω k and amplitude and we get
maximum force = 4.975

maximum force = 74.7 N .......................2
total force is combine equation 1 and 2 we get
total force 19.6 + 74.7 = 94.3 N