165k views
0 votes
A long, hollow, cylindrical conductor (inner radius = 2.0 mm, outer radius = 4.0 mm) carries a current of 12 A distributed uniformly across its cross section. A long wire which is coaxial with the cylinder carries an equal current in the same direction. What is the magnitude of the magnetic field 3.0 mm from the axis?

User Jim Foye
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:


B = 4.67 * 10^(-4) T

Step-by-step explanation:

As we know that by ampere's law we have


\int B.dl = \mu_0 i_(en)

here we know that enclosed current here at radius r = 3 mm is given as


i_(en) = 12 - (12)/(4^2 - 2^2)(3^2 - 2^2)


i_(en) = 7 A

now from above equation we have


\int B.dl = \mu_0 (7 A)


B(2\pi r) = \mu_0 7


B = (\mu_0 7)/(2\pi r)


B = ((2* 10^(-7)) 7)/(0.003)


B = 4.67 * 10^(-4) T

User Giuseppe Maggiore
by
7.5k points