190k views
1 vote
Without using a calculator and with a simple approach, explain how to use reasoning and mental arithmetic to determine which of the following is a better deal: Cereal A: 15oz for $2.95 or Cereal B: 32oz for $5.95

1 Answer

5 votes

Answer:

Cereal B

Explanation:

Given are two different rates for cereals A and B.

as Cereal A: 15oz for $2.95 or Cereal B: 32oz for $5.95

As such we cannot compare unless we make it unit rate for same number of units

Let us find unit oz rates

Cereal A per oz=
(2.95)/(15) =0.1967dollars

Cereal B per oz =
(5.95)/(32) =0.1859dollars

Comparing unit rates per ounce,

we find that Cereal B per oz is lower.

Answer is Cereal B.

User Adrian Wragg
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.