5.7k views
3 votes
A boy flies a kite with the string at a 30∘ angle to the horizontal. The tension in the string is 4.5 N. Part A Part complete How much work does the string do on the boy if the boy stands still?

User Joedborg
by
6.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Work done is zero

Step-by-step explanation:

given data

Angle of kite with horizontal = 30 degree

tension in the string = 4.5 N

WE KNOW THAT

Work = force * distance

horizontal force =
Tcos\theta = 4.5*cos30 = 3.89 N

DISTANCE = 0 as boy stands still. therefore

work done = 3.89 *0 = 0

A boy flies a kite with the string at a 30∘ angle to the horizontal. The tension in-example-1
User Markus W Mahlberg
by
6.8k points