29.9k views
5 votes
Which is the better deal? 12 pack of markers for $8.04, 8 pack of markers for $5.60, 24 pack of markers for $14.40, or 16 pack of markers for $10.40

User DarylF
by
8.3k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$14.40 for 24 markers

Explanation:

Lets find the price per marker

$8.04 /12 = .67

$5.60/8 =.70

$14.40 /24 =.60

$10.40/16 =.65

The lowest amount is .60, which is the best deal

$14.40 for 24 markers

User Slasengger
by
8.9k points

No related questions found