Answer: 0.0036
Step-by-step explanation:
Initial moles of
= 2 mole
Moles of
at equilibrium= 0.25 mole
Volume of container = 10 L
Initial concentration of
equilibrium concentration of

The given balanced equilibrium reaction is,

Initial conc. 0.2 M 0 0
At eqm. conc. (0.2-x) M xM xM
The expression for equilibrium constant for this reaction will be,

We are given : x = 0.025 M
Now put all the given values in this expression, we get :


Thus the value of the equilibrium constant is 0.0036.