Answer:
1.- selling 530 units will achieve 2,300 operating profit
2.- sales for $82,100 will achieve 8,900 operating profit
Step-by-step explanation:
sale price 130
variable 65
contribution margin 65

(32150 + 2,300) /65 = 530 units


65/130 = 0.5
(32,150 + 8,900) / 0.5 = 82,100