Answer:
(a): The launch velocity is Vx= 666.66 m/s.
(b): The angle wich the projectile contacts the ground is α= 0.38°
Step-by-step explanation:
h= 1m
g= 9.8 m/s²
h= g*t²/2
t= 0.45 s
Vy= g*t
Vy= 4.42 m/s
d=Vx* t
Vx= 666.66 m/s (a)
α= tg⁻¹ ( Vy/Vx)
α= 0.38° (b)