94.6k views
2 votes
82.25% of the employees at Industrial Mechanics are college graduates. If 254 employees are college graduates, what is the total number of people employed at Industrial Mechanics? Round to the nearest whole number. a. 208 b. 209 c. 309 d. 308

User Stil
by
6.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

c. 309

Explanation:

Hello

to solve the problem we will use a rule of three

Step 1

82.5% ⇒ 254 emp

100% ⇒ xemp


x\emp\ (82.25\%)=254\emp*100\%\\\x\ emp\ =(254\ emp*100\%)/((82.25\%))\\ X=308.8145897\\

x represents number of employees so it must be a positive integer

x=309

step 2

prove 1

x*(82.25/100)=308*(82.25/100)

82.25 % of x = 254.1525

x=254, ok

note:

It is rounded to 254 because the percentage given in the exercise is not accurate, it should be 82.20064725%

Have a great day.

User Probie
by
7.1k points