Answer: Interest expense = $1,383,248
Step-by-step explanation:
Given :
Issue price of the bond = $276,649,555
Coupon rate = 4%
Effective interest rate = 6%
Semi annual effective interest rate =
= 2%
Time period will be 3 months (October 1, 2018 - December 31, 2018)
We will compute the interest expense that will be recognized in 2018 income statement as :
Interest expense = Issue price
Semi annual effective interest rate
Time period
Interest expense = $276,649,555
2%


Interest expense = $1,383,248