4.0k views
5 votes
Santi buys 2 t-shirts for $9.50 each, a 3-pack of socks for $7.95, and a pair of shoes for $49.95. The sales tax is 6. To the nearest cent, what is the total cost of Santi's purchases?

User Teleo
by
6.9k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$98.47

Explanation:

1. 2(9.5) + 3 (7.95) + 49.95 = $92.80

6% • $92.80 = $5.57

$92.80 + $5.57 = $98.47

User George Fisher
by
7.5k points