14.4k views
1 vote
8 lbs of cashew nuts cost $32. What is the cost of one pound?

User Zlodes
by
5.1k points

2 Answers

7 votes

Answer:

The total cost of one pound is $4.

Explanation:


\Large\textnormal{First, you divide the numbers from left to right to find the answer.}


\displaystyle 32/8=4


\displaystyle (8)/(8)=1


32/4=8


\displaystyle (32)/(8)=4*1=4


\Large \boxed{4}, is the correct answer.

I hope this helps you and have a wonderful day!

User Julien Dubois
by
5.6k points
2 votes

Answer:

$4 per pound

Explanation:

To find how much one pound of cashew nuts cost you have to use money over unit.

So money/unit, in this problem the money is 32 and the unit is 8.

So 32/8, now you divide 32 by 8 to get the price for one pound.

32 divided by 8 is 4

So $4 per pound

User Tom Elias
by
5.6k points