53.9k views
1 vote
What is the de Broglie wavelength for a proton with energy 50 keV? Due to the limitations of Canvas, please give the wavelength in angstroms (x 10-10 m) to 2 sig figs.

User MNU
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

1.2826 x 10^-13 m

Step-by-step explanation:


\lambda  = (h)/(√(2 m K))

Here, k be the kinetic energy and m be the mass

K = 50 KeV = 50 x 1.6 x 10^-16 J = 80 x 10^-16 J

m = 1.67 x 10^-27 kg


\lambda  = \frac{6.63 *  10^(-34)}{\sqrt{2 * 1.67* 10^(-27)* 80* 10^(-16)}}

λ = 1.2826 x 10^-13 m

User Bryan Glazer
by
6.7k points