90.8k views
1 vote
The position of an electron is measured within an uncertainty of 0.100 nm. What will be its minimum position uncertainty 2.00 s later? {3.32 x 106 m}

1 Answer

5 votes

Answer:

Minimum uncertainty in position is
\Delta x= 1157808.48\ m

Step-by-step explanation:

It is given that,

Uncertainty in the position of an electron,
\Delta x=0.1\ nm=0.1* 10^(-9)\ m

According to uncertainty principle,


\Delta x.\Delta p\geq (h)/(4\pi)


\Delta x.m\Delta v\geq (h)/(4\pi)


\Delta v\geq (h)/(4\pi * \Delta x* m)


\Delta v\geq (6.62* 10^(-34)\ J-s)/(4\pi * 0.1* 10^(-9)\ m* 9.1* 10^(-31)\ kg)


\Delta v\geq 578904.24\ m/s

Let
\Delta x is the uncertainty in position after 2 seconds such that,


\Delta x=\Delta v* t


\Delta x=578904.24\ m/s* 2\ s


\Delta x= 1157808.48\ m

or


\Delta x= 1.15* 10^6\ m

Hence, this is the required solution.

User Geek
by
6.8k points