Answer:
a) 0.124 m
b) 0.93 ms⁻¹
c) 0.5 k A² cos ² ( ωt )
Step-by-step explanation:
1) Potential energy = U = 0.5 k A² , where A is the amplitude and k = 850 N/m is the spring constant.
0.5 ( 850) (A² ) = 6.5
⇒ A = 0.124 m = Amplitude.
b) From energy conservation, 0.5 m v² = 6.5
⇒ speed = v = 0.93 ms⁻¹
c) If x = A cos ωt ,
Potential energy = 0.5 k A² = 0.5 k A² cos ² ( ωt )