Answer:
The payment would be $ 897.32.
Explanation:
Since, the monthly payment of a loan is,

Where, PV is the present value of the loan,
r is the monthly rate,
n is the total number of months,
Here,
PV = $170,000,
Annual rate = 4 % = 0.04
So, the monthly rate, r =
( 1 year = 12 months )
Time in years = 25,
So, the number of months, n = 12 × 25 = 300
Hence, the monthly payment of the debt would be,


