Answer:
Ratio of charge to mass is 8 x 10⁶
Step-by-step explanation:
q = charge on the ion
V = potential difference = 10000 Volts
B = magnitude of magnetic field = 1 T
m = mass of the ion
= speed gained by the ion due to potential difference
using conservation of energy
kinetic energy gained by ion = electric potential energy lost

eq-1
r = radius of the circular path described = 5 cm = 0.05 m
radius of circular path is given as

taking square both side

using eq-1



inserting the values

= 8 x 10⁶
Ratio of charge to mass is 8 x 10⁶