Answer:
Part a)
L = 25.13 kg m^2/s
Part b)
N = 3200 rev
Part c)
torque = 0.837 Nm
Step-by-step explanation:
Part a)
As we know that angular frequency is given as



now the angular momentum is given as



Part b)
angular acceleration of fan is given as


total number of revolutions are



Part c)
Torque is given as

