8.5k views
1 vote
A puck sliding on ice approaches a 20 degrees ramp at 10 m/s with coefficient of friction 0.2. How high will it go up the ramp along the ramp’s surface?

1 Answer

5 votes

Answer:

it will go up along the inclined plane by d = 9.62 m

Step-by-step explanation:

As we know that puck is moving upward along the slide

then the net force opposite to its speed is given as


F_(net) = - mgsin\theta - \mu mgcos\theta

so here deceleration is given as


a = -g(sin\theta + \mu cos\theta)

now plug in all values in it


a = -9.81(sin20 + 0.2cos20)


a = -5.2 m/s^2

now the distance covered by the puck along the plane is given as


v_f^2 - v_i^2 = 2 a d


0 - 10^2 = 2(-5.2)d


d = 9.62 m

User Akinola Olayinka
by
6.9k points