Answer:
D . 1.47 x 10⁻² Ω-m
Step-by-step explanation:
L = length of the cylindrical resistor = 2 m
d = diameter = 0.1 m
A = Area of cross-section of the resistor = (0.25)
d² = (0.25) (3.14) (0.1)² = 0.785 x 10⁻² m²
V = battery Voltage = 12 volts
= current flowing through the resistor = 3.2 A
R = resistance of the resistor
Resistance of the resistor is given as
R = 3.75 Ω
= resistivity
Resistance is also given as


= 1.47 x 10⁻² Ω-m