158k views
2 votes
A 20% TIP ON A MEAL THAT COSTS $29.17. CHOOSE THE CORRECT ESTIMATE BELOW. A.$ 58.00 B.$ 5.80 C.$ 0.58 D. $ 8.70

1 Answer

6 votes

Answer:

$5.80 Option B.

Explanation:

It is given that a 20% tip on a meal that costs $29.17.

The cost of the meal = $29.17

Tip on a meal = 20%

Therefore, 20% of $29.17

=
(20)/(100) × 29.17

= 0.20 × 29.17

= 5.834

= $5.80

The correct estimate would be $5.80 Option B.

User Anders Kitson
by
6.3k points