13.9k views
2 votes
An object has a mass of 26.94 grams and a volume of 2.568 cubic centimeters. What material is it likely to be made

of?

Substance
iron
gold
silver
copper

Density (g/cm²)
7.874
19.32
110.49
20.93
Iron
Gold
Silver
Copper

User Kaity
by
6.9k points

2 Answers

1 vote

Answer:

Step-by-step explanation:

Formula

density = mass / volume

Givens

mass = 26.94

volume = 2.568

Solution

density = 26.94 / 2.568

density = 10.49 grams / cc^3

Answer

This is very likely silver.

The givens in the table except for the first 2 are wrong.

silver is as above

copper is a bit over 8.

User Marty Trenouth
by
6.2k points
4 votes

Answer: The given material is silver.

Step-by-step explanation:

To calculate density of a substance, we use the equation:


\text{Density of substance}=\frac{\text{Mass of substance}}{\text{Volume of substance}}

We are given:

Mass of object = 26.94 g

Volume of object =
2.568cm^3

Putting values in above equation, we get:


\text{Density of object}=(26.94g)/(2.568cm^3)=10.49g/cm^3

The calculated value of density corresponds to the density of silver.

Hence, the given material is silver.

User Bk Razor
by
7.3k points