63.8k views
3 votes
How much power is needed to operate a Carnot heat pump if the pump receives heat 10°C and delivers 50 kW of heat at 40°C? at A) 5.30 kw B) 151 kw C) 37.5 kW D) 4.79 kw

User Zaz
by
6.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Power needed to pump=4.79 KW.

Step-by-step explanation:

Given that:
T_(1)=283K,T_(2)=313K,Q_(H)=50KW

We know that coefficient of performance of heat pump

COP=
(T_(H))/(T_(H)-T_(L))

So COP=
(313)/(313-283)

COP=10.43

COP=
(Q_(H))/(W_(in))

10.43 =
(50)/(W_(in))


W_(in)=4.79 KW

So power needed to pump=4.79 KW.

User Quanlong
by
7.5k points