48.2k views
0 votes
A round trip takes 3.5 hours going one way and 2 hours to return, if the trip back is at a speed 15 mph faster than the speed of the first trip. Find the speeds each way and the distance between the places.

1 Answer

6 votes

Answer:

first trip 20 mph, trip back 35 mph, distance = 70 miles.

Explanation:

A round trip takes 3.5 hours going one way and 2 hour to return.

Let the speed of first trip = v mph

Given that the trip back is at a speed 15 mph faster than the speed of first trip.

Therefore, the speed of trip back = ( v+15 ) mph

Let the Distance between places = d miles

Now we use the formula


Time=(Distance)/(Velocity)


(Distance)/(Velocity) = 3.5

and
(D)/(V+15) = 2

dividing these two


(v+15)/(v) =
(3.5)/(2)

2v + 30 = 3.5v

v = 20 mph

d = 3.5 × 20 = 70 miles

The speed of the first trip is 20 mph and the speed of trip back (20+15) 35 mph. and the distance is 70 miles.

User Poelinca Dorin
by
6.9k points