86.1k views
4 votes
Dave wants to purchase 25 pounds of party mix for a total of ?$60. To obtain the? mixture, he will mix nuts that cost ?$4 per pound with pretzels that cost ?$2 per pound. How many pounds of each type and mix should he? use?

1 Answer

3 votes

Answer:

5 pounds of nuts and 20 pounds of pretzels

Explanation:

Let

x ----> the number of pounds of nuts

y ----> the number of pounds of pretzels

we know that

x+y=25

x=25-y ------> equation A

4x+2y=60 ---> equation B

Solve the system by substitution

Substitute equation A in equation B and solve for y

4(25-y)+2y=60

100-4y+2y=60

4y-2y=100-60

2y=40

y=20 pounds of pretzels

Find the value of x

x=25-y

x=25-20=5 pounds of nuts

User Robin Schmidt
by
5.9k points