Answer:
The total current supplied by the source of voltage = 10.29 A
Step-by-step explanation:
We have a 14-Ω coffee maker and a 14-Ω frying pan are connected in series.
Effective resistance = 14 + 14 = 28Ω
Now we have 28Ω and 20Ω in parallel
Effective resistance

So we have resistor with 11.67Ω in a 120 V source of voltage.
We have equation V = IR
Substituting
120 = I x 11.67
I = 10.29 A
The total current supplied by the source of voltage = 10.29 A