Answer:
The final concentration is 40%.
Explanation:
Let x the concentration of final solution.
3 liters of solution (1) with 20% concentration is mixed with 2 liters of 70% solution producing (3 + 2) = 5 liters of x% mixture.
Now 3 × (20%) + 2 × (70% = 5 (x%)
3 × 0.2 + 2 × 0.7 = 5 (0.1x)
0.6 + 1.4 = 0.05x
2 = 0.5x
x = 2/0.05
= 40%
The final concentration is 40%.