Answer:0.2mm
Step-by-step explanation:
The length of one VSD=8/10=0.8mm
The least count of the instrument is the difference between the length of one MSD and length of one VSD
The length of inebriated MSD=1mm
Therefore,
The least count=1-0.8=0.2mm
7.9m questions
10.6m answers