68.4k views
0 votes
TYPE OUT EXTREMELY NEATLY PLEASE AND SHOW ALL YOUR WORK. Use significant figures where appropriate

A sample of nitrogen gas occupies 120.0 L at 340 K and 2.30 atm. What are the number of moles of nitrogen in the sample?

User Frequent
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

Answer: The number of moles of nitrogen gas is 9.9 moles.

Step-by-step explanation:

To calculate the mass of bromine gas, we use the ideal gas equation, which is:

PV = nRT

where,

P = Pressure of nitrogen gas = 2.30 atm

V = Volume of nitrogen gas = 120.0 L

n = Number of moles of nitrogen gas = ? mol

R = Gas constant =
0.0821\text{ L atm }mol^(-1)K^(-1)

T = Temperature of nitrogen gas = 340 K

Putting values in above equation, we get:


2.30atm* 120.0L=n* 0.0821\text{L atm }mol^(-1)K^(-1)* 340K\\\\n=9.88mol\approx 9.9mol

Rule of significant figures in case of multiplication and division:

The least number of significant figures in any number of the problem will determine the number of significant figures in the solution.

Here, the least precise number of significant figures are 2. Thus, the number of moles of nitrogen gas is 9.9 moles.

User Jgadelange
by
6.9k points