Answer:
=0.5 moles
Step-by-step explanation:
Let us assume that the sodium chloride solution has a density of 1g/cm³.
Therefore the volume of the 0.5 kg of solution will be calculated as follows.
0.5kg into grams=0.5 kg×1000g/kg
=500g
volume= mass/density
=500g/1g/cm³
=500cm³
The solution is 1.0 M which means that 1.0 moles are in 1000 cm³
500cm³ will have:
(500 cm³×1.0 moles)/1000 cm³
=0.5 moles