Answer:
The correct answer is option B.
Step-by-step explanation:
Concentration of a steady-state plasma ,= 25 mg/L
Weight of the volunteer =75 kg
Rate of infusion = 7.5 mg/kg hr
Concentration of steady-state plasma in 75 kg weight body:

Total body clearance of this drug:

The total body clearance of this drug is 22.5 L/hr.