Answer:
Option C is the correct answer.
Step-by-step explanation:
Heat required to melt solid in to liquid is calculated using the formula
H = mL, where m is the mass and L is the latent heat of fusion.
Latent heat of fusion for water = 333.55 J/g
Mass of ice = 0.3 kg = 300 g
Heat required to convert 0.3 kilogram of ice at 0°C to water at the same temperature
H = mL = 300 x 333.55 = 100,375 J
Option C is the correct answer.