207k views
1 vote
A certain part of an aircraft engine has a volume of 1.4 ft^3. (a) Find the weight of the piece when it is made of lead. (b) If the same piece is made of aluminum, what is its weight? Determine how much weight is saved by using aluminum instead of lead.

User NathanG
by
7.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

(a) 4400.83 N

(b) 1051.7 N

(c) 3349.13 N

Step-by-step explanation:

V = 1.4 ft^3 = 0.0396 m^3

density of lead = 11.34 x 10^3 kg/m^3

density of aluminium = 2710 kg/m^3

(a) When lead is used

Weight = mass x gravity = volume x density x gravity

= 0.0396 x 11.34 x 1000 x 9.8 = 4400.83 N

(b) when aluminium is used

Weight = mass x gravity = volume x density x gravity

= 0.0396 x 2710 x 9.8 = 1051.7 N

(c) Difference in weight = 4400.83 - 1051.7 = 3349.13 N

User Tofeeq Ahmad
by
6.9k points