Answer:
The kinetic energy of the wagon is 967.0 J
Step-by-step explanation:
Given that,
Force = 120 N
Mass = 55 kg
Height = 8 m
We need to calculate the kinetic energy of the wagon
Using newtons law



Using equation of motion

Where,
v = final velocity
u = initial velocity
s = height
Put the value in the equation


Now, The kinetic energy is



Hence, The kinetic energy of the wagon is 967.0 J