Answer:
The magnitude of the magnetic field inside the solenoid is
.
Step-by-step explanation:
Given that,
Length = 81.0 cm
Radius = 1.70 cm
Number of turns = 1300
Current = 3.60 A
We need to calculate the magnetic field
Using formula of magnetic field inside the solenoid


Where,
=Number of turns per unit length
I = current
B = magnetic field
Put the value into the formula


Hence, The magnitude of the magnetic field inside the solenoid is
.